Cykliczny program konkursowy “Wspólne podwórko” dla wszystkich podwórek w Gdańsku.
Zadaniem konkursu “Wspólne podwórko”, jest dofinasowanie działań obywatelskich ukierunkowanych na dbałość o środowisko mieszkaniowe. W edycji Programu „Wspólne Podwórko 2023” maksymalna kwota dofinansowania do zagospodarowania, remontu podwórka wynosi 100 000 zł. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest posiadanie tytułu prawnego do terenu (dzierżawa/ współdzierżawa), opracowanie projektu zagospodarowania, kosztorysu wraz z przedmiarem prac, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz otrzymanie wszystkich niezbędnych pozwoleń wynikających z przepisów budowlanych.
Jaki jest cel programu?
Celem programu konkursowego ,,Wspólne Podwórko 2023” jest wspieranie działań obywatelskich na rzecz poprawy jakości środowiska zamieszkania, a także animowanie budowania kapitału społecznego poprzez projektowanie, realizowanie i przejmowanie odpowiedzialności za przestrzeń sąsiedzką.
Dofinansowanie w ramach programu „Wspólne Podwórko 2023” jest narzędziem umożliwiającym zagospodarowanie terenu przyległego, służącego poprawie warunków do prawidłowego funkcjonowania przestrzeni, która docelowo należeć będzie do poszczególnych Dzierżawców lub Współdzierżawców.
Co to oznacza w praktyce?
Miasto Gdańsk we współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi stale dąży do przekazywania terenów przyległych tym, którzy z nich faktycznie korzystają, czyli najbliższym mieszkańcom. To właśnie mieszkańcy decydują o zagospodarowaniu terenu – czy będzie to teren rekreacyjny, miejsce do zabawy dzieci, czy plac postojowy dla samochodów. Zadaniem Programu jest pomoc w realizacji tych zamierzeń. Pomoc ta może przybierać formę porad, mediacji, organizacji, a także wsparcia finansowego.
Program kierowany jest do wspólnot mieszkaniowych oraz współwłaścicieli nieruchomości, którzy dzierżawią lub współdzierżawią podwórko i chcą je zagospodarować.
Warunki Uczestnictwa:
Szczegółowe warunki każdej z edycji znajdą Państwo w Regulaminie Konkursu.
W ostatniej edycji były to między innymi:
- Współdzierżawa lub dzierżawa podwórka
- Złożenie wymaganej i kompletnej dokumentacji konkursowej: wniosku konkursowego, uchwały wspólnoty mieszkaniowej lub innych podmiotów o przystąpieniu do Programu Wspólne Podwórko, opisu zagospodarowania terenu oraz oświadczeń w zakresie: pełnej świadomości zakresu prac realizacyjnych, umożliwienia prac realizacyjnych oraz o poddaniu się egzekucji w przypadku nie opłacenia zobowiązania. W przypadku współdzierżawy wniosek i uchwały złożyć muszą wszyscy współdzerżawcy. Wszystkie potrzebne dokumenty znajdą Państwo w sekcji wzory dokumentów.
-
Wkład własny wnioskodawców:
- projekt zagospodarowania wraz z wymaganymi prawem zgłoszeniami, pozwoleniami, odstępstwami etc.;
- uzgodnienie projektu zagospodarowania, w zakresie gospodarki wodami opadowymi, z Gdańskimi Wodami Sp. z o.o.;
- przedmiar robót;
- aktualny kosztorys inwestorski;
- specyfikacje techniczne wykonania odbioru robót wykonaną przez osobę legitymującą się stosownymi uprawnieniami; płytę CD/pendrive – zawierającą dokumentację projektową w osobnych plikach oraz rysunki każdy osobno.
- Maksymalna wysokość wsparcia realizacyjnego może wynieść 100 000 zł wartości brutto projektowanego zagospodarowania zaplecza podwórzowego. Projekt zagospodarowania można podzielić na etapy realizacyjne.
- Po zakwalifikowaniu się do realizacji wnioskodawcy będą zobligowani do dostarczenia oświadczeń o poddaniu się egzekucji komorniczej - szczegóły w Regulaminie.
- Wsparcie realizacyjne nie będzie obejmowało zakupu i montażu obiektów takich jak: złożone urządzenia zabawowe wymagające atestów i dozoru, posągi, wodotryski, fontanny, kapliczki i inne symbole kultu religijnego.
Złożone wnioski wraz z załączoną dokumentacją będą podlegały ocenie Komisji, która do ogłosi listę podwórek wybranych do realizacji. Następnie Gdańskie Nieruchomości przygotują i ogłoszą zamówienie publiczne, wyłonią wykonawcę robót, który pod nadzorem przedstawicieli: Gdańskich Nieruchomości i wnioskodawców wykona zaprojektowane zagospodarowania.